İşsizlik ve uydurulmuş kuşaklar: Baby Boomer, X, Y, Z Kuşağı
12002 Kere Okundu

psikiyatrist . agah aydınİşsizlik ve uydurulmuş kuşaklar: Baby Boomer, X, Y, Z Kuşağı

Dr. Agah Aydın

——————————————————————————————


CINE5 ‘te “Hayata Şans Ver” programında “İşsizlik” Yeşim Salkım ve konuklarıyla konuştuk…

Bilimsel bir hîle olarak “Marketing” dili: “Yavrum seni dislike ettim” (X, Y, Z kuşağı diye ayır, sonra da istediğini sat!)

Baby Boomer’lar, X, Y ve Z Kuşağı, doğdukları yıllara göre ayrılan dört kuşağı (aralarında yaklaşık 20 şer yaş olan) her birinin karakteri, beklentileri, yaşama amacı, içinde bulundukları koşullar, iş yapış şekilleri açısından farlılıklarını ortaya koyan bir sınıflama olarak kabul ediliyor. Oysa bunlar pazarlama dünyasında ayrı ve kendine özgü tüketici grubu olarak ele alınan ve tüketiciyi tarif eden karakteristik özellikleri kullanarak insanlara nasıl mal satılacağını ve onların satın alma tercihlerini belirlemeye yönelik bir hîle!
Özellikle pazarlamacıların kullandığı bu “marketing” dilinin amacı arzın talebi belirleme girişiminden başka bir şey değildir. Tıpkı kamuoyu araştırması adı altında seçmen tercihlerini belirlemek gibi…
Yalnızca potansiyel tüketicileri dikkate alan bu sınıflamayı yapanlar, örneğin bugün Afganistan’da, Afrika’da, Irak’da, Çin’de hatta Anadolu’da karın tokluğuna çalışan milyonlarca gencin “Z” ya da “Ben Küşağı” diye tarif ettikleri nesille hiçbir ortak noktasının olmadığını görmezden gelirler. Çünkü günümüzün bu zalim marketing dili tüketici olmayanı insandan saymaz! Marka ile kimliği (bazan da karakteri) aynı şeymiş gibi yutturmaya çalışan bu aymazlar bir de bilimsellikten dem vurup “nesiller” hakkında makaleler yazıp, konferanslar düzenleyince “bilim insanı” olmuyorlar mı? Oldular elbet! Gerisi toy bayram!
Yine de sormak istiyor insan bu “bilim insan”larına: Somali’de açlıktan ölen, Bosna’da savaş sırasında çocuk yaşta tecavüze uğrayıp doğurmak zorunda kaldığı çocuğunu büyütmek için gündelikçilik yapan genç kız “Z Kuşağı”nın, yani sizin tarif ettiğiniz kendi kuşağının, hangi özelliklerini taşıyor acaba!
——————————————————————————————